Palenie u kobiet

Pod koniec lat 90-tych w Polsce paliło 30% kobiet w wieku 20-40 lat i 20% kobiet w ciąży. Badania epidemiologiczne wskazują, że co 10-ta kobieta w średnim wieku (35-64 lata) umrze przedwcześnie z powodu palenia tytoniu. Palenie tytoniu jest jedną z głównych przyczyn tego, że długość życia kobiet nie wydłużała się w ostatnich dziesięcioleciach.

Jeżeli palisz papierosy i jednocześnie stosujesz pigułki antykoncepcyjne, zwiększasz ryzyko choroby serca i chorób zakrzepowo-zatorowych, w tym udaru mózgu. Ryzyko to zwiększa się wraz z wiekiem. Jeżeli jesteśuntitled-9.png po 30-tce, palisz papierosy i stosujesz pigułki antykoncepcyjne, ryzyko takie jest bardzo duże.

Paląc papierosy zwiększasz prawdopodobieństwo wystąpienia wcześniejszej menopauzy i osteoporozy. Twoja skóra szybciej się zestarzeje i pokryje zmarszczkami. Proces ten może się zacząć już w wieku 30 lat. Palenie papierosów będzie zawsze przeszkodą w osiągnięciu ładnego wyglądu. Twoje zęby pokryją się kamieniem, palce będą żółte, a oddech nieświeży. Nawet najlepsze perfumy nie zabiją zapachu tytoniu.

Palenie tytoniu nie tylko naraża na utratę zdrowia, ale pogarsza również wygląd skóry. Wcześniej występują zmarszczki, opóźnia się gojenie ran i zaostrza się stan wielu schorzeń skóry (np. trądzika młodzieńczego i różowatego oraz łuszczycy).Paląc papierosy szybciej się zestarzejesz.

Dermatolodzy mówią o "tytoniowej twarzy" - łatwej do rozpoznania już na pierwszy rzut oka.

Palenie tytoniu zmniejsza płodność u kobiet, obniżając szansę zapłodnienia w przybliżeniu o 1/3 w ciągu całego cyklu miesiączkowego. W wyniku dokonanych obserwacji ustalono, że u kobiet palących papierosy znacznie przedłuża się okres oczekiwania na zajście w ciążę.

Palenie tytoniu przez kobiety w ciąży wpływa na zwiększenie ryzyka wystąpienia poważnych komplikacji ciąży, takich jak: krwawienia z dróg rodnych, nieprawidłowe położenie łożyska, przedwczesne oddzielenie się łożyska, przedwczesne odejście wód płodowych, czy też przedwczesny poród. Ciężarne kobiety, narażone na wdychanie dymu z papierosów, mają wyższe ryzyko zaburzeń snu, takich jak trudności w zasypianiu, zbyt krótki sen i niewysypianie się oraz chrapanie i trudności z oddychaniem we śnie.

Mechanizm działania palenia tytoniu na skórę twarzy

Na skutek przenikania do skóry substancji, zawartych w dymie, obniża się zawartość witamin A, C i E. Tymczasem, właśnie te witaminy wśród rozlicznych zadań, jakie mają do spełnienia, chronią skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Bez tych ważnych utleniaczy skóra traci swą elastyczność, maleją również szanse na jej regenerację.

Dym może obniżać poziom estrogenów, a przez to wpływać na wysuszenie skóry, w której drastycznie zmniejsza się ilość włókien kolagenowych. Te wszystkie procesy prowadzą do powstawania przedwczesnych zmarszczek i pogłębiania tych już istniejących. Dotyczy to także mężczyzn, ale u kobiet zmiany mają gwałtowniejszy przebieg i są bardziej widoczne.

Zapalenie papierosa skraca skurcz naczyń krwionośnych, a kurczenie naczyń ogranicza dopływ do nich składników odżywczych. Nawet, jeżeli organizm ma ich pod dostatkiem, to "zasłona dymna" nie pozwoli na maksymalne ich wykorzystanie. Czy którejś z palaczek robiących sobie lifting twarzy przyszło na myśl, że ich rany pooperacyjne będą goiły się dłużej, niż pacjentek niepalących? Obserwuje się to również przy przeszczepach skóry, np. po oparzeniach.

Każdy kto skarży się na zapalenia w obrębie błon śluzowych jamy ustnej, owrzodzenia języka i dziąseł, powinien natychmiast zrezygnować z palenia! Palenie tytoniu wzmaga niekorzystne działanie na skórę promieni słonecznych, bo zwiększa wytwarzanie wolnych rodników i suchość skóry. Tytoń pali około 20% dorosłych Polek. Najczęściej palą kobiety pomiędzy 30 a 49 rokiem życia (co trzecia kobieta). Liczba palaczek w tym przedziale wiekowym ciągle wzrasta. Do kontaktu z papierosami Przyznaje się aż 70% 15-letnich dziewcząt.

Około 40% palących Polek pierwszego papierosa zapala w ciągu pół godziny po przebudzeniu. A to jest już uzależnienie. Regularnie palące wypalają dziennie około 14 papierosów. Długi jest też staż palącej Polki, która przeciętnie pali około 19 lat.

Wypalając dużo papierosów niszczysz swoje zdrowie. Pamiętaj, nie ma "bezpiecznej" liczby wypalanych papierosów. Nawet jeden papieros przyspiesza bicie Twojego serca, zwiększa ciśnienie tętnicze krwi, obniża temperaturę Twoich palców rąk i nóg. Każdy papieros, którego wypalasz, niszczy Twoje zdrowie i skraca Twoje życie.

Producenci papierosów zaczęli tracić klientów (szczególnie z krajów zachodnich), adresują więc dużą część swojej kampanii reklamowej do kobiet. Wykazują się przy tym niebywałym sprytem. Odwołują się do pragnień kobiety, która chce być elegancka, niezależna i szczupła. To w natrętnej reklamie tkwi obecnie jedna z głównych przyczyn sięgania przez kobiety po papierosy.