Dlaczego powinno się rzucić palenie?

Czy chcesz dołączyć do 3 mln ludzi, którzy umrą w tym roku na choroby związane z paleniem tytoniu? Jeżeli masz inne plany, pomyśl, czy nie nadszedł już czas rzucenia tego zgubnego nałogu.

Palenie tytoniu jest jednym z największych zagrożeń zdrowotnych naszych czasów. Polacy znajdują suntitled-10.pngię w światowej czołówce ilości wypalanych papierosów. Wiedząc o tym, koncerny tytoniowe prześcigają się w agresywności i pomysłowości reklam swoich wyrobów, co prowadzi do dalszego wzrostu konsumpcji papierosów w naszym kraju. Nie oznacza to jednak, że Ty także musisz ulegać pokusie zapalenia, bo tak robi ładna dziewczyna na reklamie, aktor w filmie czy ludzie z Twojego najbliższego otoczenia.

Możesz rzucić! Jesteś przecież silniejszy od innych. Potrafisz walczyć ze swoimi słabościami i nie dasz się oszukiwać producentom wyrobów tytoniowych. Wielu Polaków zerwało z paleniem. W 1997 r. już co czwarty dorosły mężczyzna był eks-palaczem, a ponad 30% dorosłych mężczyzn nigdy nie paliło. Od tego czasu odsetek ten uległ dalszemu wzrostowi, a dzięki Tobie znów się powiększy. Uzależnienie od papierosów ma nie tylko charakter fizyczny, ale przede wszystkim psychiczny. Dlatego tak ważna jest stanowcza decyzja palacza o zerwaniu z nałogiem. Podjęcie takiej decyzji jest już samo w sobie przejawem silnej woli, ale najważniejsza jest wytrwałość w dążeniu do zamierzonego celu.

Na rzucenie palenia nigdy nie jest za późno. Nawet po wielu latach trwania w nałogu Twój organizm jest w stanie naprawić wyrządzone przez tytoń szkody. Jeżeli szybko się męczysz, brakuje Ci tchu, masz problemy z bezsennością, przyczyną Twoich dolegliwości wcale nie musi być Twój wiek, ale właśnie palenie tytoniu. Nie musisz czuć się tak źle. Gdy zerwiesz z nałogiem przekonasz się, że to właśnie on był przyczyną Twojego ciągłego zmęczenia i osłabienia.