Alergeny i ich objawy

untitled-5.pngNa świecie znajdują się niezliczone ilości substancji, które mogą wywołać u nas alergię. Medycyna od lat walczy z tym trudnym, bo niewidzialnym wrogiem i wbrew pozorom nie jest to walka przegrana. Dzięki innowacyjnym metodom, takim jak leczenie biorezonansem, jesteśmy obecnie w stanie skutecznie przeciwdziałać alergii.

W AlergiaTest Lublin przedstawiamy Państwu najpowszechniejsze alergeny, z jakimi spotykamy się na co dzień. Opiszemy także wszelkie objawy występowania zmian chorobowych (spowodowanych kontaktem z danym alergenem) w organizmie Pacjenta.

Pyłki roślin:

Pyłki drzew i traw są obecnie najpowszechniej uczulającymi alergenami. Szczególnie uciążliwy dla osób uczulonym na wyżej wymienione substancje jest okres wiosenny. Niektóre pyłki mogą powodować tak zwane reakcje krzyżowe. Uczuleni na brzozę mogą źle zareagować na jabłka, kiwi, brzoskwinie, marchew, czy też pomidory. Osoby, u których reakcję alergiczną wywołują pyłki traw, powinny z kolei unikać truskawek, selera, szpinaku, czy też orzeszków ziemnych. Zaś uczuleni na bylicę muszą uważać na rumianek, słonecznik, pieprz i anyż.

Objawy: Wodnisty katar, zapchany nos, łzawienie, piekące i swędzące powieki, łzawiące oczy, ból głosy, światłowstręt oraz podrażnienie i obrzęk błony śluzowej.

Kurz i roztocza:

W naszych domach żyje ponad 130 rodzajów roztoczy. Najbardziej pospolite są roztocza kurzu domowego. Powodują one alergie przez cały rok. Jednak najbardziej dokuczliwy dla alergików jest okres między wrześniem a listopadem, oraz wczesna wiosna. Szczególnie uczulają odchody pajęczaków, przyczepiających się do wszelakich powierzchni w naszych domach.

Uwaga! Osoby uczulone na roztocza nie mogą spożywać w dużych ilościach: krabów, ślimaków i krewetek.

Objawy: Zapalenie spojówek: świąd, zaczerwienienie, łzawienie oczu. Napady kichania, wodnisty wyciek z nosa, zatkany nos. Zaczerwienienie, suchość i szorstkość skóry. Trudności z oddychaniem, napady duszności, świszczący oddech.

Uwaga! Wyżej wymienione kłopoty oddechowe mogą doprowadzić do astmy.

Pleśń:

Powodem uczuleń są także zarodniki pleśni. Najczęstszym źródłem kłopotów są agresywne grzyby pleśniowe: Alternaria i Cladosporium. Są one aktywne przez cały rok. Lubią ciemne, wilgotne i ciepłe pomieszczenia, dlatego najchętniej „zadomowiają się” w kuchniach i łazienkach, a niekiedy nawet i w zabawkach dla dzieci. Można się również na nie natknąć w saunach, łaźniach i basenach. Zarodniki grzybów są aktywne także w powietrzu, zwłaszcza w trakcie koszenia traw i zbóż.

Uwaga! Uczuleni na grzyby pleśniowe źle reagują na suszone owoce, grzyby, czy też sery pleśniowe.

Objawy: Podrażnienie, zapalenie i obrzęk błony śluzowej nosa, katar, zapchany nos, ból głowy, oraz trudności w oddychaniu.

Pierze:

Bardzo często przyczyną alergii okazuje się być poduszka, na której śpimy. Wówczas zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, iż jesteśmy uczuleni na pierze. Nie mniej jednak, najpowszechniejszą przyczyną uczulenia są roztocza, żyjące w pierzu.

Objawy: Katar, zatkany nos, ból głowy. Trudności w oddychaniu. Wysypka.

Wełna:

Uczulenie powodują wydzieliny skórne obecne na owczym runie.

Objawy: Swędzenie, zaczerwienienie skóry. Wysypka.

Sierść zwierząt:

W większości przypadków reakcje alergiczne na zwierzęta objawiają w trakcie kontaktu osoby chorej z: substancjami zapachowymi, (wydzielanymi z gruczołów łojowych) naskórkiem, śliną, czy też sierścią zwierząt domowych. Przykładowo, alergeny psa obecnie są także w pomieszczeniach, w których zwierzę nie przebywa. Zaś jego włosy należą do najpowszechniejszych substancji uczulających.

Uwaga! Przyczyną alergii mogą być również: koty, świnki morskie i chomiki.

Objawy: Kichanie, katar, łzawienie, wysypka, swędzenie skóry.

Lekarstwa:

Teoretycznie uczulić może każdy z medykamentów, a w szczególności środki: przeciwzapalne (aspiryna, pyralgina, paracetamol), przeciwbólowe, antybiotyki, sulfonamidy (bactrim, biseptol).

Objawy: Nudności, wysypki, bóle głowy, wstrząs anafilaktyczny (czyli taki wskutek, którego może dojść do spadku ciśnienia krwi, a nawet ustania czynności życiowych).

Środki do czyszczenia:

Alergię wywołać mogą również: proszki do prania, płyny do płukania tkanin, płyny do mycia naczyń i pasty do podłogi.

Objawy: Przede wszystkim alergia skóry, ale też podrażnione oczy i nos: napady kichania, świąd i łzawienie.

Nikiel:

Ów metal jest składnikiem narzędzi, sztućców, biżuterii, zegarków, okularów, guzików, zamków błyskawicznych, klipsów, klamerek, zatrzasków, a także cieni do powiek. To zdecydowanie najczęściej uczulający metal. Jednak alergię wywołać mogą także przykładowo chrom i miedź.

Objawy:Zapalenia skóry, wysypka (możliwa praktycznie w każdym miejscu na ciele). Uwaga! U dzieci alergia na nikiel pozostaje bardzo często nierozpoznana, gdyż wypryski zwykle kojarzone są z alergią pokarmową. Jednak jak pokazują badania, co trzecie dziecko z wypryskami jest uczulone właśnie na nikiel.

Środki chemiczne:

Substancje uczulające możemy odnaleźć również w środkach chemicznych, takich jak: farby, kleje, żywice, lakiery, barwniki, formaldehyd (używany do wyrobu tworzyw sztucznych i obecny w dymie tytoniowym), lateks, będący składnikiem gumowych rękawiczek, opon, dętek i prezerwatyw.

Objawy: Problemy skórne, utrudnione oddychanie.

Dodatki do żywności:

Uczulają między innymi: konserwanty, poprawiacze smaku, glutaminian sodu, benzoesan sodu, dwutlenek siarki, siarczany, żółty barwnik: tatrazyna, substancje słodzące i spulchniające.

Objawy: Alergia pokarmowa i skórna, zaostrzenie objawów astmy, wzdęcia, nudności, pokrzywka, zapalenie błony śluzowej nosa, trudności w oddychaniu.

Orzechy:

Orzechy ziemne i laskowe to jedne z najpopularniejszych alergenów pokarmowych. Zawierają one dużo histaminy- substancji, wywołującej alergię. Niekiedy nie trzeba nawet być na nie uczulonym. Wystarczy zjeść ich odpowiednio dużą ilość, aby wywołać reakcję alergiczną, podobną jak u osoby uczulonej.

Objawy: Silne reakcje alergiczne, niekiedy może nawet dojść do wstrząsu anafilaktycznego.

Mleko, białko, jajka:

Mleko i białko to zdecydowanie najsilniejsze z alergenów. W pierwszym z nich, uczulają głównie dwa rodzaje białka: globulina i kazeina. Zaś w białku kurzym znajduje się ponad 40 związków, mogących spowodować alergię.

Przyprawy:

Reakcję alergiczną wywołać mogą różne rodzaje przypraw, takie jak: pieprz, gorczyca, sezam i anyż.

Objawy: Bóle brzucha, wzdęcia, wysypka, kolka jelitowa, obrzęk ust i krtani.

Owoce cytrusowe i mięso:

Owoce cytrusowe są jednymi z najpowszechniejszych alergenów. Uczulenia wywołują także praktycznie wszystkie rodzaje mięsa, w tym szczególnie cielęcina, wołowina i drób.

Objawy: Bóle brzucha, wzdęcia, wysypka skórna, obrzęk jamy ustnej i krtani.

Piwo:

Alergię pokarmową może spowodować również słód, skiełkowane ziarno zboża, służące do produkcji piwa.

Objawy: Praktycznie niczym nie różnią się od tych, towarzyszących alergiom pokarmowym, to znaczy: bóle brzucha, wysypka, wzdęcia, ból głowy.

Ryby i owoce morza:

Zarówno ryby, jak i owoce morza mogą wywołać silne reakcje alergiczne. W szczególności chodzi tu o: łososie, tuńczyki, makrele, karpie, krewetki, ślimaki, oraz kraby.

Objawy: Bóle brzucha, wzdęcia, wysypka, obrzęk jamy ustnej, czy krtani, bóle głowy. Groźny dla życia spadek ciśnienia krwi i trudności z oddychaniem.

Jad pszczoły:

Jady pszczoły, osy czy szerszenia zawierają różne substancje, ale działają podobnie i mogą powodować uczulenie.

Objawy: Prócz bólu i zaczerwienienia w miejscu ukąszenia lub użądlenia, mogą pojawić się: wymioty, biegunka, obrzęk, trudności z oddychaniem i spadek ciśnienia krwi. Uwaga! Bardzo niebezpieczne jest ukąszenie w głowę, lub szyję, może wówczas dojść do obrzęku krtani, oraz duszności.

Meszki:

Te niemal niewidoczne, 1-3 milimetrowe muszki, podczas ataku rozrywają naczynia krwionośne. Ich ślina zawiera enzym, który rozpuszcza czerwone krwinki i niszczy tkankę, powodując jednocześnie silną alergię.

Objawy: Obrzęk, zaczerwienienie, silny ból w miejscu ukąszenia, gorączka, dreszcze, a także złe samopoczucie. Na całym ciele może pojawić się pokrzywka, a nawet krwotoczna wysypka z wybroczynami, spowodowanymi krwawieniem z naczyń krwionośnych. W skrajnych przypadkach reakcja alergiczna może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, zaburzeń krążenia, utraty przytomności, czy też zapaści.